Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Władysław Tuwan - pierwszy Prezydent Zawiercia
Władysław Tuwan - pierwszy Prezydent Zawiercia
data dodania: 2014-12-15 09:14:54
Władysław Tuwan - pierwszy prezydent Zawiercia
Przez wiele lat zastanawiałem się dlaczego Władysław Tuwan był prezydentem Zawiercia tylko przez 9 miesięcy, a Kazimierz Pawłowski 6 lat? (tak podaje literatura zawierciańska).
Władysław Stefan Tuwan (31.08.1875 - 2.12.1938), urodzony w Suchedniowie, czynownik (urzędnik carski), technik, prezydent Zawiercia, syn Aleksandra (czynownika) i Wandy z Urbańskich.
Tuwan pracował w Towarzystwie Akcyjnym „Zawiercie” i Towarzystwie Akcyjnym Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. W dniach 12-15 kwietnia 1917 r. uczestniczył wspólnie ze Stanisławem Czaplickim, kierownikiem laboratorium chemicznego (z Zawiercia) i Stanisławem Szymańskim, dyrektorem Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”, w Nadzwyczajnym Zjeździe Techników Polskich w Warszawie.
Jego żoną została Helena Aniela (Halina) Wątróbska, jedna z najbogatszych mieszkanek Żyrardowa, pochodzenia szlacheckiego. Jej dziadek Mikołaj Wątróbski był dyrektorem największej w Europie fabryki przemysłu lniarskiego – Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich, zatrudniających na początku XX wieku 8000 ludzi.
Ślub Tuwana odbył się 20.04.1909 r. w Żyrardowie, w kościele p. w. Matki Bożej Pocieszenia, sakramentu małżeńskiego udzielił nowożeńcom ks. proboszcz Karol Bliziński. Zapowiedź ślubu miała miejsce w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Zaproszenie świadka ślubu przyjął znaczący na tamtejszym terenie fabrykant warszawski,
W 1919 r. Zawiercie podniesiono do godności miasta wydzielonego. Tym samym gospodarz miasta przyjął tytuł prezydenta. Wybory w czerwcu 1919 r. przeprowadzono na zasadach pięcioprzymiotnikowych (powszechne, tajne, bezpośrednie, równe i proporcjonalne). Władysław Tuwan został wybrany pierwszym prezydentem Zawiercia, na kadencję 1919 – 1922, przy nikłej frekwencji wyborczej. Reprezentował lobby zawierciańskiego przemysłu, podobnie jak jego dwaj następcy: Kazimierz Pawłowski i Jan Janik. Jak podaje Stanisław Rajczyk, objęcie magistratu przez Tuwana zakłócił ciekawy, raczej o posmaku humorystyczny incydent. Jeden z przegranych kontrkandydatów, niejaki Brzozowski, niedoszły ksiądz, podburzył grupę głęboko wierzących kobiet, które gromadnie zebrały się pod magistratem, na ulicy 3-go Maja, i osadziły na fotelu prezydenckim Brzozowskiego, spokojnie urzędującego przez kilka dni. Po tym to dopiero okresie policja przywróciła władzę prawowitemu elektowi. Zawiercianie ze śmiechem kwitowali „rządy” samozwańca, porównując go do Dymitra Samozwańca osadzonego przez Polaków w Moskwie. Mówili – Zawiercie ma swojego samozwańca.
Tuwan, emerytowany urzędnik, zmarł 2.12.1938 r. w Żyrardowie, w wieku 63 lat. Pochowany został w wybudowanej na początku XX wieku kaplicy rodziny Wątróbskich, na cmentarzu parafialnym w Żyrardowie.
Jego żona Helena – Aniela (1889-1940) przeżyła męża o dwa lata.