Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Styczniowe rocznice w historii Zawiercia i powiatu
Styczniowe rocznice w historii Zawiercia i powiatu
data dodania: 2012-01-16 10:23:28
149 lat upłynęło od pierwszych i nierównych pod względem liczebnym i militarnym potyczek stoczonych między wojskami rosyjskimi a rozproszonymi na ziemi zawierciańskiej oddziałami powstańców 1863 roku. Zasadnicze i podstawowe cele zrywu powstańczego w okupowanej wówczas Polsce ogółu naszego społeczeństwa są znane na podstawie pamiętników, źródeł archiwalnych i wydawnictw. Warto jednak zasygnalizować młodszej społeczności o miejscach pamięci tamtego burzliwego okresu. Nekropolii powstańczych jest naprawdę dużo w obszarze Gminy i Powiatu Zawierciańskiego, zaczynając od cmentarza parafialnego, na którym spoczywa trzech powstańców: Teofil Żytkowski, Aleksander Słomka i Maciej Opatowicz. Przy ul. 11 Listopada znajduje się również mogiła i krzyż upamiętniajace powstańców 1863 roku. W lesie Kazimierówka jest symboliczny grób poległych 22 marca 1863 roku, w tym kapelana powstańców Bonawentury Mańkowskiego. Podobne miejsca pamięci znajdziemy na Wydrze Zielonej, w Fugasówce i Kromołowie. Z terenu powiatu pochówki powstańców są w Ryczowie, Pilicy, Szczekocinach, Żarnowcu i Niegowonicach.
Z drugą rocznicą, tj. 20.01.1945 roku wyzwolenia Zawiercia spod okupacji niemieckiej wciąż są znane różne opinie. Nie naszym jednak zdaniem jest polemizować i wysuwać wnioski. Prosty żołnierz radziecki złożył daninę krwi na naszej ziemi. Dziś pozstały nieliczne groby wojenne przeważnie bezimiennych żołnierzy radzieckich w Kromołowie, Ogrodzieńcu, Morsku, Skarżycach i Porębie.
Krwi Przelanej Cześć.