Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 137

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 168

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/classes/pozycjonowanie/class.autokeyword.php on line 198
Rozmowa z Panem Maciejem Świderskim - Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Rozmowa z Panem Maciejem Świderskim

Rozmowa z Panem Maciejem Świderskim

data dodania: 2013-02-28 12:18:42

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej ma przyjemność zaprosić kolejnego działacza naszego stowarzyszenia na rozmowę o naszych małych ojczyznach. Drugim rozmówcą w cyklu wywiadów jest Pan Maciej Świderski, zasłużony zawiercianin, który od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu powiatu Zawierciańskiego. Pan Maciej przewodzi sekcji Historii Oświaty i Ochrony Zabytków, która stała się wizytówką TMZZ.

  K.B: Panie Macieju, jak zaczęła się pańska przygoda z TMZZ i PTTK?

Maciej Świderski: Moja działalność w TMZZ zaczęła się w 1985 r. a w PTTK zaczęła się w 1972 r. Wówczas było to prężnie działające stowarzyszenie skupiające działaczy turystycznych, którzy potrafili przekazać swoją wiedzę, praktykę i doświadczenie nam, wówczas młodym osobom działającym w PTTK. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że turystyka z lat 70- 80 była rzeczą zupełnie naturalną i pełną romantyzmu. Wnikało to z tego, że dawni turyści przemierzali naprawdę dość duże odległości poprzez wycieczki piesze czy rowerowe. Oczywiście, nie można było zakupić sprzętu turystycznego, jaki obecnie jest dostępny - map, różnych urządzeń technicznych, które doskonałe prowadzą turystów do celu w czasie eskapad po różnych zakątkach Jury. W każdej ze szkół działały szkolne kola turystyczne. Młodzież w ten sposób mogła rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie historii i geografii swojego regionu. Moje zainteresowania ziemią jurajską i jej zabytkami skupione były początkowo na przydrożnych kapliczkach sakralnych, gdzie przy pomocy aparatów fotograficznych DRUCH, a później tych produkcji radzieckiej utrwalałem na kliszy przemijające piękno dawnych kapliczek, czy młynów np. młynu Parzocha oraz wielu strug wodnych rzeki Czarnej Przemszy. Obecnie, na podstawie zdjęć można zauważyć jak z upływem lat zmieniał się naturalny krajobraz Jury.

K.B: Czy Pana zdaniem nasza młodzież jest chętna do współpracy i udzielania się w organizacjach pożytku publicznego?

Maciej Świderski: Obserwując młodzież i mając z nią kontakt na spotkaniach cyklicznych naszej sekcji mogę stwierdzić, że obecna współpraca młodych ludzi z organizacjami nie układa się zbyt dobrze. Może to być spowodowane nadmiarem zajęć szkolnych, warunkami bytowymi młodzieży, ale też ich kondycją zdrowotną. Te grupy, które włączają się do różnych apeli i programów organizacji społecznych są prawdziwymi pasjonatami, poświęcającymi się kultywowaniu pamięci do swoich małych ojczyzn. Nie mała też w tym zasługa pedagogów, którzy inspirują młodzież i służą młodym ludziom swoim autorytetem. Doskonałym przykładem jest Szkoła Podstawowa nr. 5 w Zawierciu, z którą współpraca układa nam się bardzo dobrze, ale również zawierciańskie Gimnazjum nr. 1, Gimnazjum nr. 2 i Gimnazjum nr. 3. Angażują się wychowankowie domu opiekuńczo wychowawczego na ul. Daszyńskiego oraz dziewczęta i chłopcy z domu dziecka poprawczego w Zawierciu – Marciszowie – dzięki nim zostało odnowiony kilka miejsc pamięci narodowych w powiecie zawierciańskim.

K.B: W TMZZ przewodzi pan sekcji Historii Oświaty i Ochrony Zabytków, czym zajmuje się sekcja?

Maciej Świderski: Działalność sekcji Historii Oświaty i Ochrony Zabytków wynika ze statutu organizacyjnego mającego na celu ochronę dóbr narodowych, zbiorów dokumentacji i archiwizacji naszego regionu, udział w obchodach rocznic narodowych, prowadzenie kronik działalności. Zainaugurowaliśmy, jako pierwsi w roku 2002 przystosowanie do ruchu turystycznego i zwiedzania obiektów sztuki militarnej z pierwszej i drugiej wojny światowej w Smoleniu, Podzamczu, Żerkowicach, Podlesicach, Morsku i Hucisku. Opiekujemy się również mogiłami i cmentarzami wojennymi. Nasi Członkowie są znani z publikacji książkowych i artykułów prasowych. Plonem naszej działalności były też wernisaże i wystawy zdjęć dawnego Zawiercia i okolic Jury.

K.B: Jakimi osiągnięciami może poszczycić się sekcja Historii Oświaty i Ochrony Zabytków?

Maciej Świderski: Obecny rok jest rokiem 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego. Jesteśmy mocno zaangażowani w program obchodów, które trwają już od stycznia. Organizujemy z tej okazji prelekcje. Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Zawierciu łącznie z sekcją Historii Oświaty i Ochrony Zabytków i oddziałem PTTK w Zawierciu, Szwadronem Kawalerii Jurajskiej, Chorągwią Rycerską Księstwa Siewierskiego przygotowuję się do inscenizacji potyczki powstańców z wojskami carskimi na terenie parku MOSiR – przedsięwzięcie odbędzie się 23 marca 2013 r.

K.B: Proszę powiedzieć, jakie ma pan plany na rok 2013/2014 dotyczące sekcji historii?

Maciej Świderski: Prowadzimy, co miesięczne zebrania dla naszych członków, sympatyków i młodzieży. W planach przewidujemy dla przypomnienia spotkania z przedstawicielami gminy Żydowskiej i nawiązania dalszych kontaktów z bratnimi stowarzyszeniami województwa śląskiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

K.B: Na zakończenie zapytam czy pana zdaniem ludzie przywiązują dużą uwagę do historii, w szczególności tej naszej, lokalnej?

Maciej Świderski: Potwierdzam, że tak, o czym świadczy powstanie kolejnych stowarzyszeń tj. Towarzystwa Jurajskiego.  Na łamach ich magazynów ukazują się nowe i mało znane nam wiadomości z dziedziny przyrody i historii Jury. Obserwując frekwencję na naszych spotkaniach mogę stwierdzić, że otrzymaliśmy wiele różnorodnych i cennych informacji o zabytkach Jury. Co pewien czas będziemy informowali o naszych przedsięwzięciach i poczynaniach w dziale promocji stowarzyszenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. 

 

 Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

 

 

 

 

Strona głównaDrukujPDF

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/modules/stopka.inc.php on line 7