Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Ratowanie ptaków w Ostoi Kroczyckiej
Ratowanie ptaków w Ostoi Kroczyckiej
data dodania: 2012-10-03 15:01:26
Bogactwo gatunków fauny i flory Jury Krakowsko Częstochowskiej wymaga stałej troski o jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Wiele instytucji i stowarzyszeń działa na rzecz ocalenia unikalnych okazów czy obszarów zagrożonych wyginięciem, rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt a także zachowanie cennych siedlisk, w tym siedlisk przyrodniczych Natura 2000. Liczne inicjatywy w tym obszarze podejmuje również Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.
Od roku 2011 Towarzystwo, w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim realizuje projekt pn. Ochrona i racjonalne udostepnienie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Ostoja Kroczycka, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów. Realizacja wszystkich działań założonych w projekcie przewidziana jest do września 2013 roku. Jednym z ciekawszych zadań realizowanych w ramach projektu jest czynna ochrona siedlisk ptaków objętych ochroną dostosowaną do specyficznych potrzeb i wymagań poszczególnych gatunków. Działania prowadzone są w oparciu o środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dostosowane do specyficznych potrzeb i wymagań poszczególnych gatunków ptaków ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wyszczególnionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej.
Dyrektywa Ptasia zobowiązuje do ochrony awifauny, poprzez tworzenie obszarów specjalnej ochrony ptaków (Natura 2000), jak i do ochrony siedlisk i (z uwzględnieniem potrzeb ekologicznych), a także przez odtwarzanie zniszczonych biotopów. Z gatunków znajdujących się w załączniku I Dyrektywy Ptasiej na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Kroczycka spotkać możemy gatunki takie jak: zimorodek, derkacz, dzięcioł czarny, dzięcioł zielonosiwy oraz gąsiorek.
Podczas prac inwentaryzacyjnych prowadzonych w terenie, zwracana jest szczególna uwaga na zagrożenia, jakie dotyczą fauny ptaków obszaru objętego projektem. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć zanik siedlisk głównie w skutek zaprzestania tradycyjnego gospodarowania na gruntach rolnych koszenie ręczne, wypas zwierząt gospodarskich i nadmierną penetrację turystyczną niektórych obszarów (zwłaszcza w okresie lęgów i wodzenia piskląt). Aby zminimalizować powyższe zagrożenia w projekcie są realizowane także działania, które zmierzają do ochrony cennych muraw kserotermicznych poprzez wprowadzenie tradycyjnego wypasu, wylesienia na obszarach muraw kserotermicznych i szczotlichowych, a także zakładanie siedlisk zastępczych w postaci budek lęgowych. Renata Wyrodek.