Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Przygotowania do rocznicy Powstania Styczniowego
Przygotowania do rocznicy Powstania Styczniowego
data dodania: 2012-11-12 13:06:21
Powstanie styczniowe było przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski, ostatnim z serii wielkich powstań narodowych. Ze względu na swoją specyfikę, wydarzenia, które rozgrywały się w latach 1863-64, odcisnęły piętno nie tylko w skali kraju, ale przede wszystkim dotknęły wspólnot lokalnych; małych ojczyzn. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej jest jednym z głównych inicjatorów obchodów sto pięćdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na ziemi zawierciańskiej.
Komitetem powołanym do obchodów rocznicy kieruje pan Zdzisław Kluźniak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Szóstego listopada w Starostwie Powiatowym w Zawierciu miało miejsce kolejne spotkanie, na którym omówiono stan przygotowań do rocznicowych obchodów. Uczestnikami zebrania byli również Leszek Merta i Marek Kuśmierski z Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego oraz Marek Pałucha dowódca Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im Jana III Sobieskiego z Poręby.
Główne uroczystości zaplanowano na marzec 2013. Przewidziano min. sympozjum naukowe, któremu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa. Aktywny udział w przygotowaniu wystawy bierze Tadeusz Loster, zawiercianin zamieszkały obecnie w Gliwicach. W ramach obchodów wydana zostanie Monografia, w której udokumentowane zostaną ślady Powstania Styczniowego na ziemi zawierciańskiej. Publikacja składać się będzie z kilku rozdziałów. Autorzy opisują wydarzenia z czasów tego zrywu narodowego, nieznane dotąd czytelnikom i mieszkańcom powiatu.
Rozdział o powstaniu w Zawierciu napisał i opracował Zdzisław Kluźniak. Włodzimierz Rożdzyński opisał epizody powstańcze związane z Niegowonicami. Z jego inicjatywy przy kościele św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach został zawiązany komitet organizacyjny d/s obchodów rocznicy Powstania O nieznanych wydarzeniach z czasów walk o wolność w 1863 na ziemi pilickiej pisze Sekretarz Towarzystwa Jurajskiego, Aleksander Kot. Czesław Orliński, Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach jest autorem części poświęconej ziemi szczekocińskiej. W tak ważnej publikacji nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconego powstańczym mogiłom. Jego autorem jest Maciej Świderski, Przewodniczący Sekcji Historii Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Tadeusz Loster opracował i napisał rozdział o księdzu Benwenuto Mańkowskim, poległym w bitwie pod Kuźnicą Masłońską.
Trwają również przygotowania do rekonstrukcji historycznej potyczki pod Kuźnicą Masłońską z udziałem Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im Jana III Sobieskiego z Poręby i Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego z Siewierza. Organizatorzy zachęcają aktywnego do udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu. Chętni mogą zgłaszać się z w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej w Zawierciu na ul. Piastowskiej 1, lub drogą e-mejlową tmzz@tmzz.zawiercie.eu R.W.