Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Opowieść o niezwykłym miejscu w Zagłębiu
Opowieść o niezwykłym miejscu w Zagłębiu
data dodania: 2012-11-21 09:15:34
Dziewiętnastego listopada Członkowie Sekcji Historii i Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej na swym comiesięcznym spotkaniu wysłuchali opowieści o niezwykłym miejscu. Dariusz Jurek i Grzegorz Onyszko ze stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego poznali historię regionu gdzie zbiegały się granice trzech mocarstw; Austrii., Rosji i Prus. Działania Forum zmierzają do tego aby miejsce to było symbolem współpracy międzyregionalnej uwzględniającej poszanowanie lokalnych tożsamości.
Jak powiedział Dariusz Jurek, powstanie tego miejsca wiąże się z III rozbiorem Polski. Abdykacja Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1795 roku była początkiem nowej epoki w dziejach naszego narodu. Po zakończeniu epoki napoleońskiej granice ówczesnych państw – Królestwa Prus, Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej Krakowskiej spotkały się w miejscu połączenia Białej i Czarnej Przemszy, po włączeniu tego ostatniego organizmu do Cesarstwa Austriackiego miejsce to stało się punktem styku państw rozbiorowych. Związek Trzech Cesarzy utworzony na mocy konwencji podpisanej w maju 1873 roku przez monarchów; cesarza Austrii Franciszka Józefa I, cara Rosji Aleksandra II i cesarza Rzeszy Niemieckiej Wilhelma I, stał się podstawą do nazwania miejsca zbiegu granic trzech mocarstw; Trójkątem Trzech Cesarzy. Od VII wieku, dzięki żegludze prowadzonej na granicznych rzekach w rejonie tym kwitł handel, dzięki czemu np. Sosnowiec z małej wioski rozwinął się w dużą aglomerację miejską.
Jak mówi Dariusz Jurek miejsce to staje się coraz popularniejszą atrakcją turystyczną. Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od lat podejmują starania o popularyzację tego miejsca. Z ich inicjatywy Trójkąt zwiedzają liczne wycieczki a młodzież szkolna ma okazję brać udział w plenerowych lekcjach historii.
Renata Wyrodek.