Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » Jurajskie oblicza wojny
Jurajskie oblicza wojny
data dodania: 2012-10-19 12:48:04
Ziemia zawierciańska to obszar nie tylko unikalny przyrodniczo ale również miejsce nagromadzenia różnorodnych obiektów zabytkowych. Troska o te budowle na tym obszarze Jury to jedno z najważniejszych działań sekcji historycznej Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Jedne z ciekawszych obiektów które Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej otacza troską od wielu lat, są położone na Pańskiej Górze koło Żerkowic schrony z okresu II Wojny Światowej.
W czasie działań wojennych, hitlerowcy wybudowali na jej szczycie linię umocnień, składającą się czterech schronów żelbetowych typu Ringstand 58c oraz ciężkiego schronu Ringstand 238c, uzbrojonego w wieżę czołgową PzKpfW II.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oznaczyło te budowle nowymi tablicami informacyjnymi. Od kwietnia do września z inicjatywy naszej organizacji prowadzi się na bieżąco wykaszanie traw. Dzięki działalności promocyjnej i edukacyjnej naszej Organizacji rejon umocnień odwiedzają wycieczki z całego kraju. Żerkowickie wzgórza szczególnie chętnie zwiedza młodzież w ramach lekcji historii. W 2009 roku oddano do użytku, liczącą około dwóch kilometrów, turystyczną ścieżkę poświęconą architekturze militarnej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przebiegająca w pobliżu czerwonego „Szlaku Orlich Gniazd” cieszy się wciąż rosnącym powodzeniem.
Wiele ciekawych informacji na temat tych umocnień możemy znaleźć w broszurze z 2011 roku „Jurajskie oblicza wojny”, autorstwa przewodniczącego Sekcji Historii Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej pana Macieja Świderskiego. W sfinansowanym przez Centrum Inicjatyw Lokalnych wydawnictwie, autor w przystępny sposób opisuje miejsca usytuowania architektury militarnej w krajobrazie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do lektury tej pozycji wydawniczej zachęcamy wszystkich którzy pragną zapoznać się z historią tych umocnień. Renata Wyrodek