Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/cil/domains/tmzz.zawiercie.eu/public_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 7
Aktualności
Strona główna » Aktualności » 70. Rocznica Pacyfikacji Wsi Ryczów
70. Rocznica Pacyfikacji Wsi Ryczów
data dodania: 2014-02-24 13:02:57
Uroczystości patriotyczne w Ryczowie trwały trzy dni 21-23.02.2014 r. Była to przecież równa 70 rocznica tragedii jaką doznała wioska w 1944 roku. Organizatorem spotkania był Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec przy współudziale Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz PTTK.
Na wniosek Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręgu Zawiercie przyznane zostały odznaczenia państwowe „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. Odznaczeni zostali: Pan Stefan Kajdan, Pan Stefan Biedak, Pan Leszek Janus, Pan Janusz Grzesiak, Pan Piotr Smętek oraz Szkoła Podstawowa w Ryczowie.
W czasie okupacji w okolicach Ryczowa działał ruch oporu, m.in. oddział Hardego. W styczniu 1944 roku w Ryczowie odbywało się wesele. Przybyli na nie partyzanci z działającej w okolicy agendy, po chwili pojawili się także Niemcy. Doszło do wymiany ognia, w wyniku czego, prawdopodobnie zginęło lub zostało rannych dwóch hitlerowców. Po tym wydarzeniu młodzi mężczyźni z Ryczowa obawiając się represji, przez około miesiąc ukrywali się po lasach. Niemcy często przyjeżdżali do wioski i szukali ich. Mroźnego ranka 21 lutego 1944 roku doszło do tragedii. Wtedy to Ryczów został otoczony przez niemieckie wojsko, policję i żandarmów. Zaraz po tym dorosłych zmuszono do opuszczenia domostw (oszczędzając jedynie dzieci i starszych), i poprowadzono ich do centrum wsi. Po selekcji pozostało około 40 mężczyzn. Ich pod strażą niemiecką poprowadzono w pobliże skał. W drodze, jeden z uwięzionych znający język niemiecki podsłuchał rozmowę najeźdźców, że cała grupa ma zostać rozstrzelana pod skałą. Dał znać kompanom. Większość z nich rzuciła się do ucieczki. Niemcy otworzyli ogień. Zginęło 12 osób. Pochowano ich pod skałą. Następnie zatrzymano 19 mężczyzn, których zabrano na Posterunek Żandarmerii do Pilicy. Tam w ciągu dwóch dni zmarły kolejne trzy osoby. Pozostałych zatrzymanych, Niemcy skierowali do obozu koncentracyjnego w Krakowie – Płaszowie.